متن کامل پایان نامه ارشد با فرمت ورد

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها

قسمتی از متن پایان نامه :

)مشخصات یک سیستم بازشناسی اشیای کارآمد

اغلب سیستم­های بازشناسی اشیاء برای بهره گیری در محیط­های واقعی طراحی می­شوند. تصاویر اشیاء در دنیای واقعی و صحنه­های طبیعی با اعوجاج­های گوناگونی مثل تغییر مقیاس، تغییر جهت، تغییر جایگاه، تغییر شدت روشنایی، تغییر زاویه­ی دید همراه می باشد(شکل(1-3)). هر چه تغییرناپذیری و مقاومت یک سیستم بازشناسی اشیاء پیش روی این اعوجاج­ها و تغییرات بیشتر باشد، عملکرد کارآمدتری دارد.

ارتباط 1- 2

برای ارزیابی کمی عملکرد سیستم­های بازشناسی اشیاء در شناسایی و تفکیک اشیاء از یکدیگر از معیار نرخ بازشناسی[1] بهره گیری می­گردد. نرخ بازشناسی در واقع نسبت تعداد تشخیص­های درست به تعداد کل تشخیص­ها می باشد و با ارتباط­ی(1-2) تعیین می­گردد:

که در آن  نرخ بازشناسی،  تعداد تشخیص­های موفقیت­آمیز و  تعداد کل تشخیص­ها می باشد. تصاویر آزمونی که برای ارزیابی عملکرد یک سیستم بازشناسی مورد بهره گیری قرار می­گیرد، بایستی حتی‌الامکان به خصوصیات تصاویر اشیاء در صحنه­های طبیعی نزدیک باشد و دارای اعوجاجات و تغییرات متنوعی در مقیاس، جهت، جایگاه، شدت روشنایی و زاویه­ی دید باشد. هر چه شرایط دنیای واقعی در تصاویر آزمون بیشتر وجود داشته باشد، نتایج ارزیابی معتبرتر می باشد و بیشتر می­توان آن را به دنیای واقعی تعمیم داد.

برای مقایسه­ی عملکرد سیستم­های بازشناسی اشیاء علاوه بر نرخ بازشناسی می­توان از معیار بار محاسباتی هم بهره گیری نمود. هر چه بار محاسباتی یک سیستم بازشناسی کمتر باشد، عملکرد بهتری دارد و زمان لازم برای بازشناسی در آن کمتر می­گردد.

 

[1] Recognition Rate

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  1. مطالعه تکنولوژی بینایی ماشین و پتانسیل های بالقوه موجود در حوزه این تکنولوژی برای ثبت ورود و خروج کالاها.
  2. یافتن الگوریتمی مناسب برای محقق ساختن ایده بهره گیری از بینایی ماشین
  3. یافتن مکان هایی که در آن ها می توان از تکنولوژی پردازش برای ثبت ورود و خروج کالاها بهره گیری نمود.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها  با فرمت ورد