متن کامل پایان نامه کارشناسی ارشد با فرمت ورد

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر بازاریابی داخلی بر رفتار شهروندی مشتری با در نظر داشتن تأثیر تعدیل گر هوش اخلاقی کارکنان

قسمتی از متن پایان نامه :

هوش اخلاقی

به تازگی پژوهشگران سازمانی، علاقه مند به واژه مصطلح هوش اخلاقی[1] شده اند، زیرا این واژه می تواند مرز بین نوعدوستی و خودپرستی را خوب توصیف نماید. این اصطلاح برای اولین بار توسط بوربا[2] در سال 2005 وارد عرصه روانشناسی گردید. وی هوش اخلاقی را ظرفیت و توانایی درک درست از خلاف، داشتن  اعتقادات اخلاقی قوی و اقدام به آنها و رفتار در جهت صحیح و درست تعریف می کند (مختارپور و سیادت، 1385).

هوش اخلاقی به معنی در نظر داشتن زندگی بشر و طبیعت، رفاه اقتصادی و اجتماعی، ارتباطات آزاد و صادقانه و حقوق شهروندی می باشد. هوش اخلاقی به این حقیقت تصریح دارد که  ما  به  صورت ذاتی، اخلاقی یا غیراخلاقی متولد نمی­شویم؛ بلکه یاد می گیریم که چگونه خوب باشیم. یادگیری برای خوب بودن، شامل ارتباطات، بازخورد، جامعه­پذیری و آموزش می باشد که هیچگاه پایان پذیر نیست. آن چیز که که ما برای انجام کارهای درست به آن نیاز داریم، همان هوش اخلاقی می باشد که با بهره گیری از آن به یادگیری اقدام هوشمندانه و دستیابی به بهترین اقدام خوب نزدیک می شویم. در هر بخشی از زندگی به بهترین اطلاعات قابل دسترس می رسیم، خطرات را به حداقل می رسانیم و نسبت به پیامدهای آن خوش بین هستیم. افراد با هوش اخلاقی بالا کار درست را انجام می دهند، اعمال آنها پیوسته با ارزشها و عقایدشان متناسب می باشد، عملکرد بالایی دارند و همیشه کارها را با اصول اخلاقی پیوند می­دهند (ترنر و بارلینگ[3]، 2002).

وقتی درمورد­ ی هوش صحبت می­گردد، ویژگی­هایی زیرا یادگیری سریع، محاسبات دقیق و فوری و راه­حلهای جدید به ذهن خطور می­کند (فاطمی، 1385). هوش  یعنی این که بتوان هر لحظه در برابر هر محرکی واکنش صحیح نشان داد. در این بین هوش اخلاقی عبارت می باشد از توانایی ایجاد فرق بین درست و غلط بر اساس اصول جهان شمول تعریف­ شده. این نوع هوش، در محیط جهانی مدرن کنونی می­تواند به مثابه­ی نوعی جهت­یاب برای اقدامات اقدام نماید. هوش اخلاقی، نه تنها چارچوبی قوی و قابل دفاع برای فعالیت انسانها فراهم می­کند، بلکه کاربردهای فراوانی در دنیای حقیقی دارد. در واقع، این هوش تمام انواع دیگر هوش بشر را در جهت انجام کارهای ارزشمند هدایت می­کند (بهشتی فر و اسماعیلی، 2011).این نوع هوش نشاندهنده­ی ظرفیت ذهنی بشر برای تعیین اینکه چگونه  اصول جهان شمول انسانی را  به  ارزشها، اهداف و اقدامات خود  مرتبط  نماید  می­باشد. همچنین، هوش اخلاقی نشان دهنده­ ی اشتیاق و توانایی فرد برای قرار دادن معیارهایی برتر و فراتر از منافع خود و حتی مباحثی نظیر اثربخشی در کانون واکنش­های فردی می باشد (بهرامی، آصمی، فاتح پناه، دهقانی تفتی، احمدی تهرانی، 1391).

هوش اخلاقی شامل یادگیری، کسب مهارتهای فکری، جسمی و سازگاری با محیط می باشد. در عصر حاضر دغدغه و نگرانی مدیران امروزی بروز معضلات و مسایل پیچیدهای می باشد که از طریق رعایت­نشدن اصول اخلاقی توسط زیردستان می­باشد. در این راستا مؤثرترین پدیدهای که می­تواند یاور مدیران و راهگشای مسایل و معضلات باشد، شواهد بسیاری وجود دارند که هوش اخلاقی می باشد (وینست[4]، 2003)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پژوهشگران دریافته­اندکه چگونه رهبران سازمان از هوش اخلاقی خود برای دستیابی به اهداف شخصی و سازمانی بهره گیری می­کنند. هوش اخلاقی تنها راه درست زندگی کردن نیست، بلکه برای تجارت نیز مفید می باشد. همچنین دریافته اند که چگونه مهارت های اخلاقی در وجود بشر توسعه پیدا می کند و دیدگاه هایی از روانشناسی را برای ارائه مبنایی برای درک اینکه چگونه رهبران اخلاقی ایجاد می شوند، ارائه داده­اند. پس کمی کردن فواید تجاری هوش اخلاقی برای سازمان سخت و دشوار می باشد؛ مانند نگهداری و حفظ استعدادها، شهرت شرکت، رضایت مشتری و … اما هزینه های عدم رعایت اصول اخلاقی در سازمان، بسیار خواهد بود (رحیمی، 2011).

  1. 1. Moral Intelligence
  2. 2. Borba
  3. Tuerner & Barling
  4. Vincent

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1-4-1  هدف کلی

مطالعه تأثیر بازاریابی داخلی بر رفتارشهروندی مشتری با لحاظ کردن تأثیر تعدیل گر هوش اخلاقی کارکنان.

1-4-2  اهداف جزئی:

  1. مطالعه تأثیر هوش اخلاقی کارکنان بر رفتارشهروندی مشتری.
  2. مطالعه تأثیر بازاریابی داخلی با در نظر داشتن تأثیر هوش اخلاقی کارکنان بررفتارشهروندی مشتری.
  3. مطالعه تأثیر بازاریابی داخلی بر رفتار شهروندی مشتری.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر بازاریابی داخلی بر رفتار شهروندی مشتری با در نظر داشتن تأثیر تعدیل گر هوش اخلاقی کارکنان  با فرمت ورد